Ustka - propozycja na urlop dwa tysiące czternaście


Pięknie położony, nadmorski kurort wypoczynkowy, mający też długotrwałą tradycję uzdrowiskową, w którym nieciężko o wygodne pokoje. Ustka, bo o niej mowa to też atrakcyjne zabytki i obiekty muzealne jak również pozytywny mikroklimat i znakomite warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do zdecydowanie najpopularniejszych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wczasy dwa tysiące czternaście w Polsce.


Morze, Bałtyk
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Ustka funkcjonowała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Kuracjusze przyjeżdżali tu, ażeby leczyć choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, też nerwicę.

Dla gości szukających w Ustce zdrowia, wybudowano zakład przyrodoleczniczy, określany łazienkami usteckimi. Łazienki pełnią swoją rolę do obecnej chwili, będąc równocześnie wspaniałym zabytkiem, świadczącym o niezwykłej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ul. Beniowskiego, niedaleko wschodniego mola w Ustce został zaprojektowany przez znamienitego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie funkcjonowania uzdrowiska w Ustce, oferta była niesłychanie szeroka. Proponowano tutaj nie jedynie kąpiele zdrowotne, lecz również kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, także okłady, kompresy i masaże.

Aktualnie, oprócz walorów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest naturalnie szeroka i piaszczysta plaża, systematycznie zajmująca najlepsze miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców bez wątpienia ucieszy fakt, że w Ustce działa Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni nauczyciele oraz studenci pedagogiki prowadzą typowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i maja do zaoferowania sporo innych atrakcji.

Zaciekawił Cię ten tekst? Jeśli tak, to śmiało sprawdź też ten link. Podobne treści przeczytasz również tutaj części do skutera.

Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać wdzięk głębin Bałtyku (ofert).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kawiarnie, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której rozciąga się urokliwa panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce z pewnością zachwyci amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd udać w rejsy turystyczne (dodatkowe informacje w serwisie Ustce wznosi się latarnia, którą udostępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do dnia dzisiejszego bez znaczniejszych zniszczeń. Latarnia wybudowana jest z czerwonej cegły i ma 21 m wysokości. Interesującym obiektem jest także Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza wybudowana w tysiąc osiemset sześćdziesiątym siódmym roku. Obiekty te, nazywane też Czerwonymi Szopami, funkcjonowały w przeszłości, jako zaplecze do składowania sprzętu ratunkowego. Warto także zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej ilustrującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niepowtarzalne sprzęty, jak: osiemdziesięcio-letni automat do sprzedaży cukierków, stu-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Pośród usteckich zabytków sakralnych trzeba wymienić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się nadzwyczaj cenne organy z manufaktury Volknerów oraz siedemnasto-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce sporo ciekawych wydarzeń, a do najbardziej interesujących należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.


Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak zwaną „Krainę w Kratę”, albowiem na ich obszarze znajduje się wiele przykładów starego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Charakterystyczną dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej pięknym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie uchowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wyprawę rowerową należy wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, rozciągającego się od Ustki po Przewłokę. W okolicach Ustki mieści się też inna popularna atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie są ruchome wydmy oraz cudownie położone, przybrzeżne jeziora. Trzeba udać się również do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Author: k.s.